KORONAVIRUS A JEHO VLIV NA FOTOGRAFICKÉ ODVĚTVÍ
17. 03. 2020 - Zatímco všichni v ČR řeší prevenci, roušky, léčení, zásoby na apokalyptickou zhoubu lidstva apod., dalším rychle dochází, že se blíží recese. Co to znamená pro nás fotografy, a jak dalece se podepíše COVID-19 na nás? A co prodejci techniky, fotografické workshopy, svatby, společenské akce a marketing? Dovolím si pár řádků a postřehů kolem aktuálního dění z mé pozice coby fotografa a marketéra na volné noze. 
Jak šel čas - rušení fotografických akcí
Co se děje u prodejců, zatímco přítelkyně vám doma šije roušku a foťák máte ve skříni? 5. 3. 2020 (čtvrtek) jsem seděl ve FotoŠkoda a s týmem jsme ladili další postup ohledně renomované značky Leica. Nikdo z nás v tu chvíli ještě netušil, co všechno se stane. Víkend byl pro mě v poměrně klasickém jarním duchu, žádná pracovní tvorba, jen toulky kolem rybníků v očekávání blížícího jara.
9. 3. 2020 (pondělí) Ráno jsem dorazil na vyučovací hodinu, kde jsem měl polovinu žáků. Všichni jsme byli v očekávání co přinese následující týden, ale výuka proběhla standardně. Odpoledne jsem se ještě stavil ve FotoŠkoda na kávu a řeč s kolegy. Vše poměrně v normálu, těšil jsem se na víkend, můj kurz v Bavorském lese a cestu do Skotska pár dní poté. 
11. 3. 2020 (středa) Vláda uzavírá školy a ruší akce nad 100 lidí. Jedu na zasedání předmětové komise a potkávám se s kolegy kantory. Studenti umělecké školy si v tuto chvíli asi mnou ruce, ale my víme, že to celé zkomplikuje zkoušky, maturity, výuku a někteří z nás (vlastně já) budou bez práce. Odpoledne na platformě vlaku S7 (Smíchovské nádraží) do Berouna přemýšlím, že kolem mě čeká na stejnou soupravu asi 200 lidí. Poprvé je mi divné, co se děje a všichni na sebe na nástupišti tak nějak koukáme. 
Fotografie a koronavirus
12. 3. 2020 (čtvrtek) Musím rozlousknout svůj fotografický kurz v Bavorsku. Zatím čekáme do dalšího dne co a jak bude dál. Začínám přemýšlet nad svatbou, kterou mám fotit 25. 4., asi ji budou muset přesunout a přijdu o další zakázku. A co další fotografické akce? Večer jedu za tátou a bráchou na pivo do Křepenic (asi 50 km od Prahy). Místní názory od štamgastů třeba řeknou víc... Neřekly, ale táta má pořád dobrou slivku. Ráno jsem zajel k rybníku na ptáky. 
13. 3. 2020 (pátek) Přijíždím do Prahy, balím se, uklízím byt, beru techniku, notebook, výbavu do terénu a jedu opět na venkov do karantény, kterou si sám chystám nasadit. Ruší se kurz v Bavorsku. I další kurz v ZOO Praha se z důvodu uzavření ZOO Praha přesouvá na červen, bude to stačit? Uvidíme. FotoŠkoda a další firmy připravují plán jak jet online. Víkend trávím u rybníků pozoruji první budníčky menší. Přírodu tento stav nezajímá. Husy běločelé stále neodlétly a pasou pole nedaleko Bošilce. Ruším cestu do Skotska, peníze dostávám, až na RyanAir (jak jinak) zpět. 
16. 3. 2020 (pondělí) Jsem stále na jihu. Fotografové jako Martin Rak, Petr Bambousek, Ondřej Prosický a další ruší své fotografické akce a cesty. Každý nyní zařízne do svého polštáře. Ač se sám považuji za romantického flegmatika, začínám se bát, odpoledne vylézám z domu a jdu rychle do auta. Jedu k většímu rybníku, kde nebudou lidé. Západ slunce mi dává klid, přírodu nic nezajímá, je jaro a je čas námluv. Při západu slunce řvou ptáci a na rybníce Naděje skáče jeden kapr za druhým, krásná podívaná. Najednou se na světě nic špatného neděje.
17. 3. 2020 (úterý) Návrat do reality. Vlastně sám nevím co bude dál. Máme videokonferenci s týmem FotoŠkoda. 18.3. budeme spouštět chat na přímé poradenství zákazníkům, což by mohlo trochu pomoci. Žákům posílám přes online portál nějaké úkoly a do kopie dávám rodiče, třeba to někdo z nich zpracuje. Volá mi klient na focení 18.3., pojedu do firmy s asi 30 zaměstnanci nafotit strukturu dřeva s různými nátěry. Přemýšlím jak to udělám, beru roušku a u Honzy se musím stavit pro naše světla, protože si sám dal karanténu a do studia se už nedostal. Jsem připraven vyrazit, technika sbalená. Ráno přihodím chirurgické rukavice, nasadím roušku a jedu. #rouskuvsem
Co nás čeká dál? Krize v marketingu? 
Jako kreativci pro marketing dalších firem jsme to první, co půjde od válu. Tyto firmy mají nyní 2 možnosti - zůstanou v kontaktu s komunitou a budou je dál všemožně kontaktovat, podporovat, nahánět (vesměs dál masírovat k nákupu), nebo je zcela odseknou, protože mají zaměstnance, nájmy, provozní náklady. Offline možnost prodeje je pasé až na výdej. Všem zbývá možnost eshopů, online prodej půjde nahoru. Všichni se bojí. Vládní opatření jsou zatím poměrně slepá. 
Dělám několik instagramových účtů, píšu články, fotím akce, produktovky... Zatím jedu dle plánu, ale čekám, jak dlouho tu krize bude? Přijdeme zcela o práci? Za jak dlouho vyčerpáme polštáře a co ti, kdo polštář nemají vůbec? 
Jdu spát, ráno moudřejší večera. Přečetl jsem si další článek (tento už je opravdu k věci) o koronaviru a čekám, jaké škrty přijdou dál. 
Všem přeji pevné zdraví a neberte prevenci na lehkou váhu. 
Václav
Strnad rákosní na Sedlčansku

Strnad rákosní (Emberiza schoeniclus) I 12. 3. 2020 7:47 I Václav Křížek I Canon EOS R + Tamron 150-600 mm G2, f/8, 1/400 sec., ISO 100, z ruky

Potápka roháč v toku

Potápka roháč (Podiceps cristatus) I 15. 3. 2020 11:49 I Václav Křížek I Canon EOS R + Tamron 150-600 mm G2, f/8, 1/1600 sec., ISO 640, z ruky

NAHORU