FOCENÍ PŘÍRODY NA ŠUMAVĚ
1. 12. 2019 - V listopadu jsem chtěl vyrazit na možná poslední letoší focení bez sněhu. Po krátkém váhání nad Slovenskem jsem rozhodl pro starou dobrou Šumavu. Zdejší poměry znám velmi dobře i jezdím sem za klidem a přírodou nejen jako fotograf.  

Na novou úroveň jsem chtěl na této výpravě pozvednou fotku i video, bylo tedy jasné, že abych se mohl 100% věnovat focení, musel jsem jsem vzít na výpravu i někoho na video. Problém ale bylo, koho? Musí mít vztah k přírodě i pevné nervy a umět si z práce tolik nedělat, protože nás musí bavit. Poslední dobou jsem začal pracovat s Honzou Krejčím, je to dobrej chlap a jeho video má tu správnou šťávu. Po oslovení Honza dlouho neváhal a na mou nabídku kývnul. Za pár dnů už jedeme směr Šumava.  
Bude v lesích co fotit? 
Vždycky je co fotit. Chtěl jsem své úsilí rovnoměrně dostat mezi zvířata a krajinu. Ve finále jsem to ale dělal tak, že východ slunce jsme dávali krajině, poté pár hodin chození po lesích, nutný odpočinek a jídlo a znovu do terénu na odpoledne a západ. Když toto děláte týden v kuse a oba dva s parťákem šlapete se stejným nadšením, je něco dobře. 
I proto jsme byli zřejmě odměněni focením, které jsem na Šumavě ještě nezažil. Ideální inverzní podmínky i.... Ostatně, to se dočtete ve článku pro blog FotoŠkoda, nebo uvidíte ve dvou krásných videích, které jsme s Honzou dali dohromady....

Honza při práci I Václav Křížek I Canon EOS R + EF 300mm f/2,8 L IS USM, 300mm, f/2,8, 1/125 sec., ISO 2000

Kašperk v mlze I Václav Křížek I Canon EOS R + EF 300mm f/2,8 L IS USM + 1,4x TC II, 420mm, f/11, 1/50 sec., ISO 100

Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) I Václav Křížek I Canon EOS R + EF 300mm f/2,8 L IS USM + 1,4x TC II, 420mm, f/4,5, 1/10 sec., ISO 2000, stativ Manfrotto BeFree GT XPRO

Video o focení přírody
Rokem 2019 jsem začal dělat YT videa, ve kterých hodlám v rámci svých možností a prostředků pokračovat. Uvedené fotografie se ve videu budou mnohdy opakovat, ale neméně důležitou částí celého příběhu jsou i řádky výše, které jsem psal s odstupem a krásný zážitek z přírody si znovu připomněl. I proto dávám video až na konec příspěvku. 
Václav 
NAHORU