FOCENÍ PŘÍRODY NA MORAVĚ
5. 6. 2019 - V květnu jsme se s kamarádem Zdeňkem Jaklem vypravili na do okolí Pálavy na Moravě, která je díky své jedinečné pozici domovem mnoha zajímavých živočichů. Kdo si dal kolik vína a jak se nám za parných květnových dní fotilo jsem sepsal níže. 
První focení vlhy pestré
Strašně jsem se na ten týden těšil. Jedním z klíčových druhů byla vlha pestrá. Tento zajímavě zbarvený pták je u nás stále hojnější a je skutečným klenotem zdejší oblohy. Hnízdní kolonie čítá často i několik desítek párů a když se pak sejde více jedinců na větvi nedaleko vás, je to skutečně zážitek. Nenechte se ale mást, vlha má, stejně jako každý jiný divoký tvor, jistý osobní prostor, do kterého vás nepustí. V tomto případě bylo tedy nutné přijít před rozbřeskem a opouštět okolí kolonie tiše a klidně. Focení mám rád, ale klid a bezpečí ptáků je pro mě na prvním místě. Chci vždy dodržovat jistou etiku.  
Co si vzít za techniku na focení přírody? 
Samozřejmostí na focení přírody je fotoaparát s rychlým systémem ostření. Na toto téma dostávám často dotazy. Ve směs se dá říct, že nepotřebujete nejaktuálnější a nejnovější fotoaparát z nabídky na trhu. Svou pozornost věnujte i fotografickým bazarům, kde se dá sehnat modelově vyšší řada za relativně přívětivou cenu. Další výhodou renomovaných bazarů je záruka, tu od normálního smrtelníka nedostanete a máte tak jistotu, že zboží prošlo před uvedením do prodeje řádnou kontrolou. 
Zdenda využíval na Moravě Nikon D500 a nově i bezzrcadloku Nikon Z7. Na tato těla pak dával objektivy Nikkor 300mm f/4 VR & Sigma 500mm f/4 Sport. Já techniku Canon EOS 6D s objektivem EF 300mm f/2,8 L IS USM, objektiv EF 200mm f/2,8 L USM (považuji za skvělé sklo) a nově i skvělou stativovou hlavu na principu gimbalu, model Manfrotto 393.
Vlha pestrá (Merops apiaster) Morava, Pálava

Vlha pestrá (Merops apiaster) I Václav Křížek I Canon EOS 6D + EF 300mm f/2,8 L IS USM + 1,4x TC II, 420mm, f/4,5, 1/600 sec., ISO 800

Hrdlička divoká (Streptopelia turtur) I Václav Křížek I Canon EOS 6D, EF 300mm f/2,8 L IS USM + 1,4x TC II, 420mm, f/8, 1/2000 sec., ISO 1000

Plachý pták roku 2019
ČSO vyhlašuje pravidelně kampaň zvanou "Pták roku", jejím účelem je poukázat na jistý ptačí druh a to hned v několika rozměrech. Ostatně, i na stránce ČSO najdeme krásně znění "Udílením tohoto čestného titulu upozorňujeme na zajímavé ptačí druhy žijící kolem nás a vybízíme veřejnost k jejich sledování a praktické ochraně. Zároveň tím podněcujeme zájem lidí o ptactvo a přírodu obecně". 
Letošní rok je zasvěcen hrdličce divoké, kterou znám, jako jeden z mála druhů, ze svého mládí. Táta mě brával nedaleko našeho bydliště do typické hospodářské krajiny středních Čech. Ta je pokryta polnostmi o rozlohách desítek hektarů, borovými lesy a tu a tam rybníky, na jejichž hrázích najdeme křoviny. Právě to byl typický biotop pro naši méně známou hrdličku. Samec vždy "krůkral" kdesi z vrchu křoviny a my museli být velmi opatrní, aby nám dal pár momentů na pozorování dalekohledem. Kdysi hojný pták z naší krajiny rychle mizí a hlavní příčinou je dle mého intenzivní zemědělství, které je pro tyto druhy až příliš necitlivé. O tom ale někdy příště. 
Už průprava z mládí mě na toto focení nevědomky připravila. Podobně jako většina druhů v ČR vyžaduje i focení hrdličky dobrou znalost její biologie. Po pár dnech u vlh jsem věděl, kde hrdličák s oblibou sedá na suchém akátu nedaleko turistické cesty. V ranních hodinách jsem si na něj při cestě na vlhy počíhal a během několika minut přiletěl. Chvilku se na mě díval, pak párkrát "zakrůkral" a přeletěl na další oblíbené místo. Nenápadná krása tohoto druhu je mi blízká. 

Vlha pestrá (Merops apiaster) I Václav Křížek I Canon EOS 6D, EF 300mm f/2,8 L IS USM + 1,4x TC II, 420mm, f/8, 1/640 sec., ISO 1250

Atlasovky vlh a na co se přístě připravit lépe
Bylo hezké vidět vlhy? Ano, bez pochyby zajímavý druh v krásném prostředí. Vlhy ráno vylétnou z nor, dají si pár sout, nahřejí si záda a pak se (zřejmě) letí napít a vykoupat. Toto chování chce u každého fotografovaného druhu dobře nastudovat a možná i proto, že jsem nedal přípravě tolik, nemám úplně fotky, pro které jsem přijel. Na druhou stranu mi ale jediná fotka - ano, ta níže - udělala velikou radost. 
Fotograficky se jedná o ořez, kde je hlavní motiv, tedy vlha, umístěn přesně podle pravidel kompozice. Z hlediska úprav jsem fotku prohnal Adobe Photoshop Lightroomem s lehkou korekcí barev a vyčištěním několik prachových částic z okolí vlhy. To je v podstatě vše. 
Co je pro mě ale nejdůležitější je nějaký příběh. Fotografii jsem už při jejím pořízení viděl právě takto. Vlha seděla v rozsoše větve a první paprsky jí nahřívaly záda. Klidný pták nabíjel energeii do dlouhého dne, aby po několika minutách odletěl, udělal pár otoček a lopingů a zmizel s celým hejnem někam za horizont. Toto byla krásná tečka za posledním ránem u vlh.

Vlha pestrá (Merops apiaster) I Václav Křížek I Canon EOS 6D, EF 300mm f/2,8 L IS USM + 1,4x TC II, 420mm, f/5, 1/800 sec., ISO 1000

Skřivan lesní v krásném biotopu 
Od rána do večer v terénu již několikátý den vedro a vše si pomalu vybírá svou daň. Při přejezdu na Hodonínsko jsem měl už docela dost, dobře jsem ale věděl, že mě tu čeká jeden z mích nejoblíbenějších ptáku. 
Skřivan lesní je pro mě symbolem krásného českého lesa s pasekou, remízků mezi poli a neskutečným zpěvem, který lahodí uchu i duši. Tento nenápadný pták je skvělou ukázkou zlata v hrdle a dost možná by mohl soupeřit se slavíkem o pomyslný trůn krále zpěváků.
Nedaleko osypaných břehů nádherné řeky Moravy jsem ho okamžitě slyšel. Krásný zážitek nabral na obrátkách, když se pomalu snesl k zemi a začal se krmit. Do toho nám "na půl" zobáku zpíval a já měl radost, že to hned při první návštěve lokality vyšlo.

Vlha pestrá (Merops apiaster) I Václav Křížek I Canon EOS 6D, EF 300mm f/2,8 L IS USM + 1,4x TC II, 420mm, f/5,6, 1/1600 sec., ISO 800

Video o focení přírody
Rokem 2019 jsem začal dělat YT videa, ve kterých hodlám v rámci svých možností a prostředků pokračovat. Uvedené fotografie se ve videu budou mnohdy opakovat, ale neméně důležitou částí celého příběhu jsou i řádky výše, které jsem psal s odstupem a krásný zážitek z přírody si znovu připomněl. I proto dávám video až na konec příspěvku. 
Václav 
NAHORU