Canon představil očekávanou novinku EOS R3
14. 9. 2021 - Po necelých dvou letech jsem letos vyměnil fotoaparát Canon EOS R za novějšího nástupce, EOS R6. Rychlou bezzrcadlovku s perfektním 20 Mpx snímačem a bezchybným ostřícím systémem Dual Pixel AF II. Slovo rychlost ale  nabírá dnešním představením EOS R3 nový rozměr. Zavítal jsem na uvedení novinky na Štvanici. 
představení novinky canon eos R3 v Praze
První dojem z Canon EOS R3 - vysoká rychlost a výkon
Co dělá přístroj opravdu speciálním je jeho rychlost bez kompromisu. 30 snímků elektronické závěrky za vteřinu, která díky zcela novému podsvícenému a skládánému snímači s opravdu rychlým zápisem dat nedovolí přítomnost vady rolling shutter. 
Fotoaparát má rozlišení 24,1 Mpx. Za mě je to, jak již indikuje využití u jiných výrobců, jedná se o ideální poměr. I Když je EOS R5 skvělým přístrojem, jeho rozlišení jsem se bál ze dvou důvodů. 
Světlo - často v přírodě fotíme na hranici východu a západu slunce a já chci mít jistotu, že dostávám od snímače maximum. Nechci se nijak šťourat v číslech, ale vysoké rozlišení “erpětky” by mě nenechalo klidným. R6 má pro mě ideálních 20, u R3 tedy 24 tak akorát. Pro více dat stejně snímek zvětšuji, nějakou dobu i přímo v Lightroomu, softwarově po úpravách a na printu 100 x 150 cm jsem neviděl problém. 

ISO - Ach ano, pro spoustu fotografů je tato hodnota, dle mého názoru chybně, stále zásadní. Opět zde tedy bude platit, že méně pixelů na ploše full frame snímače bude pracovat lépe. Od roku 2015, kdy jsem přešel na full frame, už to moc neřeším. Fotka má být ostrá, což je pro mě zásadní. Jestli šumí je vedlejší. Opět to navíc lze dohnat softwarově, nebo ještě lépe, si snímky vytisknout k náhledu. Nechte už diskusí na fórech a zkuste trochu tisku mokrou cestou. 
Ale zpátky k té rychlosti, zkoušeli jste někdy Dual Pixel AF II? Nepřestává mě překvapovat. Je tak rychlý, že bylo logické, že Canon to využije a pokusí se nám nahrát něčím lepším a pro naši fotku ještě rychlejším. I proto se do elektronického hledáčku dostalo (tuším 8) IR snímačů našeho oka, které lze velmi jednoduše nakalibrovat a zaostřit pohybem oka na vámi fotografovaný objekt - ano, slyšíte správně. V tomto režimu pak navíc vybrat, opět nově, hned ze 4 automatických režimů na zvířata, ptáky, lidi, auta. To dále rozšířit i bodově, ostřit na pohybující se motorku totiž neznamená, že ostříte na přilbu jezdce. Pouhé stisknutí tlačítka to a jdete do detailu. 
Ostření ve tmě (- 7,5 EV) je další a výkonná stabilizace ( 8 EV ve spojení s IS na objektivech a IBIS na snímači) je jen dalším důkazem toho, že tento fotoaparát míří na prchavé momenty v situacích, kdy zrcadlovky a konkurence končí. 
recenze fotoaparátu eos R3
Video na fotoaparátu EOS R3
Dnešní hybridní kreativec (ano, rád to používám) často fotí i točí. Zkrátka tvoří. Canon tak nasypal i do tohoto pytle a dodává MPEG-4, H.264, H.265 full frame 6K 60p RAW, nebo 4K 120p 10-bit (bez ořezu) s Canon Log 3 profilem. Pro video se hodí i nové sáňky blesku s multifunkční paticí a hromadou (snad se bude rozrůstat) podporovaného příslušenství. 
Kam patří EOS R3?
Dříve, než si přístroj porovnáme v jeho vlastních řadách, je nutné si ho dobře zařadit. Na dnešní tiskové konferenci bylo zřejmé, že přístroj vyplňuje mezeru mezi řadou 1D a bezzrcadlovkami R a přímo tak apeluje na profesionální sportovní fotografy, reportážní fotografy a fotografy divoké přírody. Velký hledáček a perfektní ergonomie podporují fotografy, kteří nedají foťák od oka a čekají na tu správnou akci.

Spojení tradice s inovací. Prvním slovem myslím již léty prověřený grip fotoaparátu řady 1D, který umožňuje perfektní uchopení při horizontální i vertikální fotografii. Slovo inovace ale patří zmenšení této formy, která se blíží bezzrcadlovkám R5 a R6. Fotoaparát si z vnějšku bere něco z obou řad. Zcela nově pro profesionální přístroje má na zadní straně plně otočný a výklopný displej, ale od 1DX Mark III dědí velké AF-ON tlačítko s dotykovou funkcí pro pohyb ostřící zónou/bodem.
Srovnání Canon EOS R3, EOS R5 & 1D X Mark III
V předchozí části jsem slíbil i malé srovnání. Dejme si tedy srovnání s bratrem, tedy fotoaparátem EOS R5, který si za rok co je na trhu našel cestu do mnohých fotografických batohů a pro profesionální fotografy na systému Canon se stal vážným důvodem k přechodu na bezzrcadlovku. A modelem EOS 1D X Mark III, který se díky bezzrcadlovkám dostal do tak trochu nechtěného stínu. 
porovnání eos R3 a eos R5
Hodnocení Canon EOS R3 
Bylo by snadné se do tohoto fotoaparátu zamilovat. Nabízí neskutečnou rychlost, dostatečné rozlišení a má zajímavý potenciál. Až ztichne novinářská vřava a do ČR se dostanou první ostré kusy, rád se pustím do nějakého opravdového testování spolehlivosti (nikde jsem nepsal o utěsnění, odpovídá 1D sérii) v terénu a připravenosti v žánrech jaké fotím. Do té doby tedy jen z krátkého focení a papírů chválím a těším se na více osobní setkání. 
Recenze RF 16 mm f/2,8 a RF 100-400 IS USM f/5,6 - 8
V rámci představení fotoaparátu vyšla i dvojice nových objektivů, které jsem testoval asi 10 dnů v terénu. Jejich recenze budou zveřejněny zítra na webu firmy, kterou můj názor co by fotografa na volné noze stále zajímá :-) Zajděte se zítra podívat na blog Centra FotoŠkoda. Pro plné specifikace a další zajímavé vlastnosti ještě přidávám proklik na Canon EOS R3. Cena fotoaparátu se bude pohybovat kolem 160 000 korun, u objektivů je to pak 8700 Kč a něco kolem 18 000 Kč. 
Za pozvání na akci děkuji zastoupení Canon CZ
fotografie eos R3 canon
NAHORU