Recenze objektivu Canon RF 16 mm f/2,8 STM
14. 9. 2021 - Na nějakém fóru jsem v den představení četl, že tento objektiv je pro systém R zcela zbytečný. Málem jsem se tím během testování nechal unést, ale po několika dnech a promyšlení konceptu, jakým v dnešní době tvoříme obsah, jsem dospěl k názoru, že Canon moc dobře ví, proč tento objektiv přichází.  
Zkusme se společně zamyslet. Na focení krajiny zkrátka potřebuji 16 mm na plnoformátovém snímači. Cokoliv kolem je stále v pořádku, ale 16 mm je základ, který by měl každý krajinář mít. Na focení hvězd potřebuji maximální světelnost, kterou si mohu na objektivu dovolit, f/2,8 je sice za spodní hranice, ale použít se to dá s přehledem. Jedeme dál, protože jako kreativec a popularizátor mého odvětví tvořím i hromadu videa, kde často točím tak, že mám fotoaparát s objektivem na gorillapodu přímo v ruce. K tomu opět potřebuji dobře světelných 16 mm. 
A nyní si to dejme dohromady. Tento objektiv je nový "fantastic plastic" (s kovovým bajonetem), ale oproti padesátkám 1,8, které tuto přezdívku měly, je navíc skvěle ostrý na plně otevřenou clonu. Jako třešnička na dortu je tu cena pod 9 000 Kč. Své názory jsem více rozvedl v hodnocení tohoto skla pro Centrum FotoŠkoda.
Představení Canon EOS R3 - profesionální bezzrcadlovka bez kompromisu
Tento objektiv byl představen po boku prvního skutečně profesionálního full frame bezzrcadlového přístroje společnosti Canon, modelu EOS R3. Své první dojmy a jak se povedl mix zrcadlovky EOS 1D X Mark III a bezzrcadlovky EOS R5 si přečtěte v předchozím článku. 
fotografie eos R3 canon
NAHORU